BB maps pe bb passport

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Passport
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
aac
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iun 2016, 17:26
Model BlackBerry: 9800 Torch
OS: 6.0 Bundle 2949
Retea GSM: Vodafone

BB maps pe bb passport

Mesaj de aac »

Buna ziua, dragilor!
Evident ca postez pe forum doar cand am o problema cu telefonul...Pe scurt, e vorba de aplicatia BB maps. La mine pe telefon a sosit preinstalata, cu titlul ,,harti,, .O deschid,caut o adresa, si in 99% din cazuri, telefonul imi afiseaza mesajul;,,exista o problema la comunicarea cu serverul. Incercati din nou(2001),,.In restul de 1% din cazuri, imi afiseaza mesajul: ,,Indicatiile de orientare prin comanda vocala nu sunt disponibile pentru aceasta ruta. Pentru a vizualiza ruta pe ecran atingeti vizualizare ruta,,. O ating, apare mesajul ,,actualizare ruta,, , si dupa ce mai sta o vreme, imi spune ca nu am semnal GPS. Asta in conditiile in care am deja, cu ajutorul vostru(prieteni stiu..), am instalat pe telefon navfree 3, care merge excelent(mai putin partea cu ghidul vocal-nu vrea decat foarte rar sa vorbeasca cu mine).
Ce ar trebui sa fac? :confused:
Multumesc anticipat pentru ajutor.
BB rulz!
AAC
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: BB maps pe bb passport

Mesaj de DANG3R »

Mie imi functioneaza bine aplicatia Harti, mai putin indicatiile prin comanda vocala.

Incearca si aceste doua aplicatii: Genius Maps GРS Mарs
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
aac
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iun 2016, 17:26
Model BlackBerry: 9800 Torch
OS: 6.0 Bundle 2949
Retea GSM: Vodafone

Re: BB maps pe bb passport

Mesaj de aac »

Multumesc frumos pentru sprijin. Ca de obicei, foarte prompt...Spune-mi, te rog, la tine pur si simplu nu vorbeste programul, dar ai pe ecran pozitia in timp real? Sau iti da o lista cu starzile si indicatii de gen stanga -dreapta? Asta n-am inteles.
Ce ar putea fi acea ,,eroare 2001,, care-mi apare mie pe ecran?
Referitor la cele doua aplicatii: GPS Maps, din ce m-am prins eu, e legata cumva de faimosul android-goagal. :confused: In cazul acesta, imi merge pe bb, sau trebuie sa fac ceva in sensul acesta? Asa cum am spus din prima, sunt totalmente depasit de tehnologie. Pot doar sa o utilizez, ma rog, cat ma pricep...Genius map, din cate am vazut, e pe bani. Asa ca, din punctul meu de vedere, sa si-o vanda sanatosi. Nu ma pronunt daca-i buna sau rea, ca nu ma pricep, spun doar ca nu-s asa de agitat sa o descarc contra cost.
Multumesc inca o data pentru raspuns, Dang3r!
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: BB maps pe bb passport

Mesaj de DANG3R »

aac scrie:Multumesc frumos pentru sprijin. Ca de obicei, foarte prompt...Spune-mi, te rog, la tine pur si simplu nu vorbeste programul, dar ai pe ecran pozitia in timp real? Sau iti da o lista cu starzile si indicatii de gen stanga -dreapta? Asta n-am inteles.
Ce ar putea fi acea ,,eroare 2001,, care-mi apare mie pe ecran?
Referitor la cele doua aplicatii: GPS Maps, din ce m-am prins eu, e legata cumva de faimosul android-goagal. :confused: In cazul acesta, imi merge pe bb, sau trebuie sa fac ceva in sensul acesta? Asa cum am spus din prima, sunt totalmente depasit de tehnologie. Pot doar sa o utilizez, ma rog, cat ma pricep...Genius map, din cate am vazut, e pe bani. Asa ca, din punctul meu de vedere, sa si-o vanda sanatosi. Nu ma pronunt daca-i buna sau rea, ca nu ma pricep, spun doar ca nu-s asa de agitat sa o descarc contra cost.
Multumesc inca o data pentru raspuns, Dang3r!
Da, pur si simplu nu vorbeste. Am pe ecran pozitia in timp real, dar daca vreau imi arata si o lista cu strazile cu indicatii stanga/dreapta.
Din cate stiu BlackBerry a avut mereu o problema cu hartile, nu au fost prea stralucite.
Genius Maps, este gratis, dar si pe bani. Il poti folosi si gratis, in versiunea premium atat ca il poti folosi offline.
Nu ai pentru ce! ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: BB maps pe bb passport

Mesaj de cri.cri »

E o problemă ciudată cu BlackBerry Maps, în România nu am reușit să-l folosesc cum trebuie niciodată. Funcționează navigarea doar dacă îi dau orașul fără adresa exactă (și fără voce). În străinătate merge perfect. Eu am pus Navigon pe Passport și merge super, dacă vrei sa-l încerci citește topicul de mai jos:
http://www.bberry.ro/viewtopic.php?p=5572#p5572" onclick="window.open(this.href);return false;
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: BB maps pe bb passport

Mesaj de BBUser »

Eu folosesc cu succes navfree din BlackBerry world iar ca backup am sygic din Amazonstore si waze, maps nu prea m-a satisfacut desi la mine vorbeste. Navfree are cautare adresa din mai multe locuri, google, forsquare ,contacte, etc.
IMG_20160824_211949_edit.png
Sent from my Passport using Tapatalk
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
aac
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iun 2016, 17:26
Model BlackBerry: 9800 Torch
OS: 6.0 Bundle 2949
Retea GSM: Vodafone

Re: BB maps pe bb passport

Mesaj de aac »

Dragii mei,
Scuze ca va raspund asa de tarziu, am avut niste zile mai ,,interesante,, la serviciu, asa ca n-am mai deschis netul de multisor...
Va multumesc inca o data pentru sprijin si pentru raspunsuri, care, fara gluma, mi-au fost de mare ajutor. Dupa ce le-am citit, va spun ce o sa fac:
1. Las in pace BB maps-ul. Daca utilizatori experimentati ca voi nu i-au dat de capat, la mine clar nu se pune problema sa o descalcesc....
2. Am si eu navfree3, si intr-adevar merge bine. Ce nu-mi place la program e faptul ca nu stie sa ma duca la numarul strazii, decat in unele cazuri-si din pacate, mai mult nu stie decat stie. Fiind nevoit de multe ori sa caut adrese exacte, treaba asta ma cam incurca. Nu-i nevoie sa va explic ce inseamna sa mergi la pranz printr-un oras cu 20 pe ora, pe o strada principala, ca sa te poti uita dupa numerele de pe cladiri...
3. O sa-mi instalez noul program de GPS, sa vedem daca asta stie adresele mai exacte.
Referitor la waze, il am si eu instalat, intr-adevar e de mare ajutor(am redus timpii petrecuti in trafic cu pana la 50%), dar si waze are aceeasi problema. Daca vreau sa ajung in punctul ,,X,, , in cazul in care locatia e introdusa in memoria aplicatiei, evident ca ma duce acolo la fix. In schimb, am patit de foarte multe ori sa nu pot sa-i cer sa ma duca pe strada ,,Y,, , la numarul ,,Z,, , pentru simplul motiv ca nu stie numarul... :(
Mai oameni buni, nu inteleg cum de m-am/ne-am descurcat atatia ani pe drumuri fara asemenea programele....Am facut in 1995 un drum de Karlsruhe, in 2003 unul de Frankfurt, si in 2006 unul de Teruel, toate pe harta...E clar, pe mine tehnologia(si varsta, evident.. ;) ) m-au tampit...
Inca o data, va multumsc pentru ajutor.
Si sa nu uitam sloganul meu:
Blackberry rulz!
AAC
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Passport”