OS 10.3.1.2243 oficial !

Instalare/Update/Probleme
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
radoo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 22 Feb 2015, 01:06
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.2.1.3062
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: bucuresti

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de radoo »

referitor la noul OS, efectiv nici nu stiu ce sa fac, daca sa dau update sau nu....
vad ca problemele care apar, sunt destul de stanjenitoare ca sa zic asa, iar acum pe 10.2-ul pe care-l am, in afara ca n am net, doar wi fi, restul sa zicem ca e ok.
zazana
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 01 Iun 2014, 18:54
Model BlackBerry: Motion
OS: Android
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de zazana »

Salutare,

Revin cu mici probleme identificate de când am făcut și eu noul update, bateria se consuma la ora 17 ( doua conturi de e-mail pe telefon și apeluri 80/zi (240 ore), setata rețeaua 3G. Oare sa fie de la activarea celui de al 2-lea cont?
Când deschid sa formez, intru în contacte, tastez numele cautat, vorbesc, închid și rămâne deschisa lista de contacte, dacă dau sa șterg numele de contact, tastatura se închide după fiecare backspace (delete), trebuie sa dau anulare și după aceea sa reiau căutarea. Dacă aveți soluții pentru prelungirea duratei zilnice a bateriei, va rog sa-mi comunicati.
Legat de mitul vibratie/sunet, eu am dezactivat funcția, personal îmi displace.

Vă mulțumesc.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de cri.cri »

1. Nu cred că al doilea cont de mail îți golește bateria. Eu am 6 și nu mă plâng...durează vreo două trei zile până se stabilizează consumul bateriei. Uită-te în monitorizare ce îți consumă mult din baterie.
2. E normal din moment ce suni din contacte ca acestea să rămână deschise. E ca o aplicație care după ce nu o mai folosești trebui închisă.
3. Nu înțeleg exact problema cu închiderea tastaturii...backspace nu este delete după cite știu eu...
4. Pentru prelungirea duratei zilnice a bateriei exista o mie și una de modalități : reducerea luminozității ecranului, dezactivarea wifi și Bluetooth când nu sunt folosite, dezactivarea rețelei de date dacă nu sunt folosite șamd
Sorynnel
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 24 Feb 2015, 19:13
Model BlackBerry: z10
OS: 10.3.1
Retea GSM: Vodafone

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Sorynnel »

Da,Amazon store,dar nu mai pot reinstala,sa speram ca aceste inconveniente se vor remedia curand,deocamdata 10.2 rămâne mult mai stabil și ok,10.3.1 este într-adevăr un pas major
Sorynnel
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 24 Feb 2015, 19:13
Model BlackBerry: z10
OS: 10.3.1
Retea GSM: Vodafone

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Sorynnel »

Am găsit soluția pentru toate problemele, sper,după ce am văzut ca noul update la 10.3.1 avea diverse probleme, am dat revenire la setările din fabrica și bineînțeles acum totul este ok,toate problemele pe care le aveam acum sunt ok,bineînțeles ca tot la 10.3.1 a rămas dar diferența de stabilitate este vizibilă acum
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Static »

Sorynnel scrie:Am găsit soluția pentru toate problemele, sper,după ce am văzut ca noul update la 10.3.1 avea diverse probleme, am dat revenire la setările din fabrica și bineînțeles acum totul este ok,toate problemele pe care le aveam acum sunt ok,bineînțeles ca tot la 10.3.1 a rămas dar diferența de stabilitate este vizibilă acum
La BlackBerry este regula: dupa fiecare update dati wipe!
Ar trebui scrisa in Arcul de Triumf asta!
:)
silviu26
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 17 Dec 2014, 12:23
Model BlackBerry: z10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de silviu26 »

Static scrie:
Sorynnel scrie:Am găsit soluția pentru toate problemele, sper,după ce am văzut ca noul update la 10.3.1 avea diverse probleme, am dat revenire la setările din fabrica și bineînțeles acum totul este ok,toate problemele pe care le aveam acum sunt ok,bineînțeles ca tot la 10.3.1 a rămas dar diferența de stabilitate este vizibilă acum
La BlackBerry este regula: dupa fiecare update dati wipe!
Ar trebui scrisa in Arcul de Triumf asta!
:)
Am facut si eu si problema cu vibratia nu a disparut.... Am mai spus-o, suna telefonul, raspund, iar acesta mai vibreaza inca in momentul in care l-am pus deja la ureche sa vorbesc!!! Pentru ca este principala functie a lui, de a vorbi cu alte persoane, mi se pare cea mai deranjanta problema. Vreau neaparat sa revin la 10.2.1, insa nu pot deoarece modelul meu este STL 100-1, iar linkurile de la topicul de downgrade fac referire la modelele de la STL 100-2,3 si 4!
Klar
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2015, 18:17
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Vodafone
Localitate: BUCURESTI

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Klar »

Dupa aprox 11 zile de cind am instalat 10.3.1 ,in afara de problema cu volumul notificarilor care pentru mine nu e chiar asa deranjanta,am observat un consum mai mare al bateriei,comparativ cu sistemul anterior,in conditiile in care telefonul are inchise wifi,bluetooth,nfc etc,luminozitatea la minim,etc,practic in aceleasi conditii de utilizare ca inainte bateria pe la ora 16-17 ajunge pe la 20% si trebuie sa il incarc (fiind scos de la incarcat dimineata).Ar fi util sa ii dau un wipe ,ar ajuta la ceva sau e o problema care se va optimiza probabil printr-un update viitor? Multumesc.
vl23ad
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 01 Sep 2014, 15:36
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange
Localitate: Oradea

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de vl23ad »

Si eu am simtit ca bateria ma tine mai putin decat inainte (pe langa volumul la 50%) si am facut si wipe de doua ori fara sa schimbe ceva.Sper sa se rezolve intr-un patch pe care il asteapta multa lume cu nerabdare.Ideea e ca probabil faci wipe degeaba...
Klar
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2015, 18:17
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Vodafone
Localitate: BUCURESTI

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Klar »

vl23ad scrie:Si eu am simtit ca bateria ma tine mai putin decat inainte (pe langa volumul la 50%) si am facut si wipe de doua ori fara sa schimbe ceva.Sper sa se rezolve intr-un patch pe care il asteapta multa lume cu nerabdare.Ideea e ca probabil faci wipe degeaba...
Ok.Multumesc pentru informatie.O sa astept un update care sper sa corecteze asta.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry 10 Software”