Problema constructie BB Q10

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Q10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
silviumarian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Sep 2014, 00:21

Problema constructie BB Q10

Mesaj de silviumarian »

Salut,

Sunt proaspat posesor de BB Q10 dar acum am observat ca am 2 mici probleme cu el. Sunt un perfectionist prin definitie.

In partea stanga, intre carcasa si tastatura exista o spatiere de 1 2 mm. Nu pot sa inteleg de ce a fost construit asa si daca este ceva normal sau nu. Nu am mai vazut la noi alte exemplare ca sa imi pot da seama daca doar al meu are problema asta sau daca asa este o constructia generala.

Cea de-a doua problema este legata de ecran. In anumite unghiuri si in special in spatii intunecate am observat ca are 2 dungi (una in parte de sus a ecranului si una in stanga). Aceste dungi sunt foarte putin vizibile, dupa cum spuneam, doar in spatii intunecate, si cand display-ul primeste informatie, curent si este negru. Cand este oprit... aceste dunci sunt practic inexistente (desi le-am observat in aceleasi conditii ).

Va rog sa imi spuneti daca si voi ati intalnit aceste probleme.

Ma duc la garantie cu el? Sincer... daca nu imi da alt terminal prefer sa raman asa cu el pentru ca daca isi baga mana baietii respectivi in el posibil sa fie mai rau. Plus ca am vazut cateva clipuri cu metoda de dezasamblare si e cam complicata.

Ce ma sfatuiti sa fac in situatia de fata?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Toate cele bune!
Gabiw
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iun 2012, 17:32
Model BlackBerry: Q10 , iPhone 7
OS: 10.3.2
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabiw »

Nu sunt spatii, nu sunt linii. La garantie cu el
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

spatiul respectiv , daca imi aduc bine aminte, este microfonul.
In rest liniile acelea duc spre garantie.
Me like Berryes!
Gabiw
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iun 2012, 17:32
Model BlackBerry: Q10 , iPhone 7
OS: 10.3.2
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabiw »

blackberry-q10.jpg
microfonul este pe rama, in partea dreapta a difuzorului (jos)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
silviumarian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Sep 2014, 00:21

Mesaj de silviumarian »

Update:

Inainte de toate vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

Dupa discutia cu astia de la vodafone (altfel nu pot sa le spun... am mari probleme cu ei) am fost cu telefonul la Regenersis. Intr-adevar l-au schimbat si ei spun ca l-au schimbat cu unul nou dar am primit doar terminalul... accesoriile si bateria au ramas de la telefonul anterior.
Dupa multe verificari tind sa cred ca e adevarat (aproape toate semnalmentele) , pare sa fie nou, insa am dubii avand in vedere ca am primit terminalul intr-o punguta...
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:

Aceasta este procedura de schimbare a unui telefon cu altul nou (sa ofere doar device-ul intr-o punga)?
Pe spatele telefonului, in interior, sub baterie scrie: ICASA Approved. Ati mai intalnit inscripionarea aceasta? Ce vrea sa reprezinte aprobarea baietilor astora din africa de sud?
Ce stiti despre baietii de la Regenersis?
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

silviumarian scrie:Update:

Inainte de toate vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

Dupa discutia cu astia de la vodafone (altfel nu pot sa le spun... am mari probleme cu ei) am fost cu telefonul la Regenersis. Intr-adevar l-au schimbat si ei spun ca l-au schimbat cu unul nou dar am primit doar terminalul... accesoriile si bateria au ramas de la telefonul anterior.
Dupa multe verificari tind sa cred ca e adevarat (aproape toate semnalmentele) , pare sa fie nou, insa am dubii avand in vedere ca am primit terminalul intr-o punguta...
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:

Aceasta este procedura de schimbare a unui telefon cu altul nou (sa ofere doar device-ul intr-o punga)?
Pe spatele telefonului, in interior, sub baterie scrie: ICASA Approved. Ati mai intalnit inscripionarea aceasta? Ce vrea sa reprezinte aprobarea baietilor astora din africa de sud?
Ce stiti despre baietii de la Regenersis?

Nu stiu procedura de schimbare, sau cum ar trebui sa arate.
In principiu ar fi trebuit niste acte cu seria noului terminal, IMEI, etc..

Insa, ce stiu sigur este ca acesti Regenersis sunt vai mama lor, nu esti primul care se plange despre ei, sunt niste jepcari ordinari, etc.
De aceea am plecat de la Vodafone (si din alte motive).
Me like Berryes!
silviumarian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Sep 2014, 00:21

Mesaj de silviumarian »

Static scrie:Nu stiu procedura de schimbare, sau cum ar trebui sa arate.
In principiu ar fi trebuit niste acte cu seria noului terminal, IMEI, etc..

Insa, ce stiu sigur este ca acesti Regenersis sunt vai mama lor, nu esti primul care se plange despre ei, sunt niste jepcari ordinari, etc.
De aceea am plecat de la Vodafone (si din alte motive).
Mi-a dat o hartie pe care scrie datele terminalului, IMEI-ul si asa mai departe.

Ai idee daca pe site-ul international Blackberry exista vreo modalitate sa imi spuna datele despre telefon dupa introducerea imei-ului. de exemplu data fabricatiei and so on? sau cum pot afla informatii despre exemplarul pe care l-am primit.
Acest exemplar cred ca este nou, pana si mirosul este specific unui telefon nou, dar cateva indicii ma trimit catre o verificare suplimentara (de exemplu dunga gri de pe spate pare zgariata, uzata...).

E o situatie ciudata din care vreau sa ies... nu imi convine sa arunc banii pe ferestra.
Va rog sa ma ajutati cu orice informatie suplimentara. Imi va fi de foarte mare folos.
Multumesc anticipat.
Toate cele bune!
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Q10”