White Screen BB 8520

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 8500
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Închis
neosph3re
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Iun 2012, 06:08

White Screen BB 8520

Mesaj de neosph3re »

Salut, am telefonul de vreo 1 an de zile pana recent (de 1 luna) nu am avut absolut nici o problema cu el .. pana intr-o zi, am mers la soare si am lasat telefonul in masina, in masina intr-adevar o caldura insuportabila telefonul uitat pe bord, in soare a inceput sa faca figuri display-ul, fugea imaginea, ecran alb, isi mai revenea era cand nu mai aveam treaba cu el dupa aceea iar isi lua lumea in cap, stia cineva care ar putea fi problema ? display ? soft ? baterie ? nu le-as schimba degeaba, mersi
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Fă-i un update de soft, dacă problema persistă atunci defectul este de natură hardware(lcd-ul).
Mai ales dacă l-ai lăsat pe bordul maşinii cu lcd-ul în sus, să bată soarele direct în el...

Baftă !
:)
neosph3re
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Iun 2012, 06:08

Mesaj de neosph3re »

Ms pt raspuns, i-am facut un update in aceeasi zi, softul nu e, problema persista inca, dar am observat ca incepe sa faca figuri doar dupa ce bateria coboara de 50% .. am mai citit despre aceasta problema si pe alte site-uri si pe youtube si spun multi ca au schimbat display-ul dar au inca aceeasi problema .. Softul cu siguranta nu poate fi
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Este foarte posibil ca defectul să nu fie de la lcd...
Între lcd şi cpu sunt puse câteva filtre pentru protecţie, dar numai probând şi măsurând poţi spune cu certitudine care este vinovat...

Imagine
:)
neosph3re
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Iun 2012, 06:08

Mesaj de neosph3re »

eh, la astea nu ma mai bag, am "darul" ca de fiecare data cand desfac ceva sa mai uit una alta pe afara :-), o sa caut un service. ms mult
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

Telefonul trebuie dus la service.Poate ca o fi de la placa de baza a telefonului(nu i se zice chiar placa de baza ci PCB)sau de la contactele intre LCD si placa video/CPU,etc.
Dar 1% poate fi si bootloaderul sau OS(este posibil sa fie corupt driverul/modului de placa video si la update(fiind cu program oficial)sa se fi upgradat doar unele lucruri).Mfi Multiloader = cacat vechi ca merge doar pe telefoanele vechi.
Vezi tu la service... :)
neosph3re
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 18 Iun 2012, 06:08

Mesaj de neosph3re »

Vreau sa precizez ca, de cand am schimbat softul in el la inceput imi mai facea figura dar acum de cateva saptamani bune nu mai am nici o treaba cu el, hmm ceva ciudat :D mersi oricum tuturor
Închis

Înapoi la “BlackBerry Gemini - Seria 8500”