BLACKBERRY 8520 WHITE NOI SIGILATE!!!ORIGINALE ORICE RETEA super pret!!!

Sectiune pentru cei ce doresc sa vânda un telefon BlackBerry (Persoanele fizice si juridice isi pot prezenta oferta)
Reguli forum
Toate anunțurile de pe acest forum TREBUIE să conțină OBLIGATORIU o metodă de contact (NUMĂR DE TELEFON sau ADRESĂ DE MAIL). Regulamentul bazarului îl puteți citi aici.
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Imagine
Comentariile sunt de prisos...
Într-o oarecare măsură @CuţuRău are dreptate, telefoanele puse la vânzare de tine sunt "ciordite" din fabrică, ori de la Oradea(Celestica) ori din Ungaria.
M-am prins imediat din cauza etichetei de pe capac... nu avea ce cauta acolo, iar lipsa etichetei principale pe care sunt trecute toate datele terminalului mi-a confirmat bănuiala..
Pentru cine vrea să îl folosescă doar ca telefon este ok, dar pentru cei care îşi fac abonement BB nu este ok, deoarece Bsn-ul terminalelor "ciordite" nu figurează în serverele celor de la RIM. Deci canci activare ... :D
:)
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

asa ca ganga,tutzi ceapa ta de hotz :D
atata mai am de zis,orice reply catre mine va fi ignorat,tot de mine
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

CaineRAU scrie:asa ca ganga,tutzi ceapa ta de hotz :D
Eiii, nici chiar aşa, este foarte posibil ca omul să nu ştie provenienţa acestor telefoane, şi mai ales să nu ştie că nu merg activate. Însă frumos era din partea lui sa de-a câteva explicaţii, să încerce să se disculpe... în fine..
CaineRAU scrie:atata mai am de zis,orice reply catre mine va fi ignorat,tot de mine

Ce să spun!!
Cea mai înţeleaptă decizie de până acum.
Ca şi sfat: pe viitor foloseşte un limbaj mai adecvat, şi poate devi "cuţu-cuminte", în rest numai de bine. :)
:)
ganga
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 08 Ian 2012, 01:50

Mesaj de ganga »

ce explicatii as putea sa dau?clientii care au cumparat nu s-au plans de nimic.
ganga
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 08 Ian 2012, 01:50

Mesaj de ganga »

CaineRAU scrie:asa ca ganga,tutzi ceapa ta de hotz :D
atata mai am de zis,orice reply catre mine va fi ignorat,tot de mine
potaie invata sa vb ca poate te eutanasiez...
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

ganga scrie:ce explicatii as putea sa dau?clientii care au cumparat nu s-au plans de nimic.
Probabil clienţii tăi nu folosesc abonamentul acela pentru BB. Îl folosesc ca pe un telefon obişnuit... fără BES... Sunt câţiva care s-au păcălit destul de bine cumpărând telefoane de acestea... dar na...pomeni au vrut... cu pomeni sau s-au ales.
Sper că am fost destul de explicit, aceste telefoane sunt ok, doar că nu pot fi activate deoarece BSN-ul, PIN-ul şi IMEI-ul lor nu figurează în serverele de la RIM( sau figurează ca furate...ASTA ŞI SUNT).
:)
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

nu`i nici o problema , mai dau 70 de mardei sa schimbe pin`ul si imeiu si aia e , au facut o MARE COMBINATIE :) )
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Nu ştiu cui dai(u) 70lei să schimbe imei şi pin... nu fac mulţi aşa ceva, dacă sunt 2-3 inşi "capabili" de o asemenea operaţiune(la service gsm mă refer).... Şi ok, schimbă imei şi pin, dar cu BSN-ul cum ramâne? Cine îi pune în server BSN-ul telefonului care să corespundă cu imei-ului şi pin-ului!!? Cine îl scoate din "black list"? Cine îl validează..... Să presupunem că "imprumută BSN, PIN, IMEI de la un telefon valid, activat, OK, dar când vor încerca să se autentifice în server simultan sau de la provideri diferiţi ...PA, nu va mai merge nici cel valid... Dă un ochi peste documentul de AICI şi vei înţelege mai multe...deşi este destul de veche "baza de date" ... :)
:)
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

stai linistit,eu nu dau nici un leu pe schimbarea IMEi-ului atata timp cat exista google si-mi ofera orice(in CELE mai multe cazuri :D ).cu mfi multiloader(din nou o sa ma "certi" ca-i prea vechi si cu chestii de genul :D dar daca asa scria in tutorial,n-am ce-i face) se poate schimba cu nu stiu mai ce program care genereaza IMEI-urile,dar cu BSN-ul cum ramane?ai perfecta dreptate.chestiile astea cu schimbarea IMEI-ului este ca si schimbarea MAC-ului la placa de retea(poate ca nu-i cel mai bun exemplu) de la calculator,nu se poate schimba MAC-ul adevarat,tot ramane o "amprenta" in telefon care este "ochiul din umbra" si te blocheaza sa afirmi ca e telefonul tau din moment ce l-ai luat de la alta persoana(sau din fabrica) fara acordul ei
P.S. De unde ai facut rost de aceasta lista luuuuuunga si mare?Esti/ai fost lucrator la fabrica RIM?Sau ai gasit-o si tu pe net?
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Cu MFI Multiloader NU se poate schimba imei-ul la nici un fel de BB fie el old security sau new security...
Imei-ul se poate schimba DOAR cu RLT la old security si cu telefonul pus in factory os.
BSN-ul se poate schimba doar dacă-i scrii alt bootloader, lucru imposibil deoacere telefonul are nevoie de semnatura serverului de la RIM pentru autorizare. La new security toate operaţiunile ce ţin de securitate au nevoie de autorizarea primită de la server... fă ră semnătură...PA.
Restul de programe care se spun despre ele că fac şi dreg la new security sunt poveşti...
:)
Închis

Înapoi la “Vanzari”