BlackBerry 9900 configurare mail Exchange

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9900
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
linuxtm
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2012, 16:19

BlackBerry 9900 configurare mail Exchange

Mesaj de linuxtm »

Salutare,

Recent am achizitionat si eu un 9900 cu optiunea BB 4 unlimited de la orange (BIS).
Am setat cu succes un cont de Exchange pe el, cu exceptia unei probleme, si anume: Inbox-ul imi este structurat pe foldere, pentru organizare. Problema e ca nu pot sa setez (nici macar sa vad) aceste foldere. Am butonat si testat si retestat (si pe telefon si pe google) si nu i`am dat de cap.
Daca are cineva o idee cum as putea sa vad / sa faca push si pe celelalte foldere as fi recunoscator. Momentan mi`am modificat regulile in Outlook, si anume, sa nu`mi mute mesajul in folder, ci sa mute o copie in folder - deci mesajul original sa ramana in inbox ca sa il primesc si pe telefon (ceea ce nu prea imi convine, in principiu mail-urile din inbox sunt prioritare, restul pot astepta anumite delay-uri).
Multumesc anticipat.

LE: am sunat la Orange si n-au avut idee cum s-ar putea. Sa fie posibil doar daca activez Enterprise-ul ? ( am un coleg ce are BES activat si el vede folderele la acelasi server de mail ).
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

linuxtm scrie:Salutare,

Recent am achizitionat si eu un 9900 cu optiunea BB 4 unlimited de la orange (BIS).
Am setat cu succes un cont de Exchange pe el, cu exceptia unei probleme, si anume: Inbox-ul imi este structurat pe foldere, pentru organizare. Problema e ca nu pot sa setez (nici macar sa vad) aceste foldere. Am butonat si testat si retestat (si pe telefon si pe google) si nu i`am dat de cap.
Daca are cineva o idee cum as putea sa vad / sa faca push si pe celelalte foldere as fi recunoscator. Momentan mi`am modificat regulile in Outlook, si anume, sa nu`mi mute mesajul in folder, ci sa mute o copie in folder - deci mesajul original sa ramana in inbox ca sa il primesc si pe telefon (ceea ce nu prea imi convine, in principiu mail-urile din inbox sunt prioritare, restul pot astepta anumite delay-uri).
Multumesc anticipat.

LE: am sunat la Orange si n-au avut idee cum s-ar putea. Sa fie posibil doar daca activez Enterprise-ul ? ( am un coleg ce are BES activat si el vede folderele la acelasi server de mail ).

Colegul cu BES nu are cumva telefon de firma?
Serverul Enterprise e pt firme....

PS: din cate stiu eu...
Me like Berryes!
linuxtm
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2012, 16:19

Mesaj de linuxtm »

E telefonul lui personal, nu e al firmei.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

ma indoiesc ca poti face server enterprise pe abonament personal dar daca zici tu...
Me like Berryes!
linuxtm
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2012, 16:19

Mesaj de linuxtm »

Are enterprise pe abonament la orange, abonamentul lui personal :)
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

am impresia ca confunzi BIS cu BES.
http://www.orange.ro/corporate/solutii- ... se-ro.html

uite aici oferta Orange, este doar pt clienti business.


LE: a, se poate doar daca numarul lui il foloseste in interes de serviciu si este conectat la serverul Enterprise al firmei unde lucreaza.
Altfel nu se poate.

Ca sa ne intelegem, BES este un server (fizic) pentru companii si in care se introduc utilizatorii de BB astfel incat sa poti controla telefoanele.
De exemplu sa nu intre pe anumite site-uri, sa nu poata sa transmita anumite emailuri, etc.
Me like Berryes!
linuxtm
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2012, 16:19

Mesaj de linuxtm »

Stiu ce este BES, stiu ce inseamna un server, lucrez in domeniu. Amandoi lucram la aceeasi firma si iti spun sigur ca firma nu are BES activat. Iti pot spune doar ca il are de mult timp si ca la un moment dat datorita unei erori din partea orange, aproximativ un an de zile nu a platit nici un leu pentru serviciu :)
La urma urmei, nu la asta se refera problema mea, ci la folderele casutei de mail :) - asta ma intereseaza.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

da te cred, dar la ce server este conectat??
Me like Berryes!
linuxtm
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2012, 16:19

Mesaj de linuxtm »

Microsoft Exchange
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold Touch - Seria 9900”