Există posibilitatea resetării MEP, la BB9700 BOLD?

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9700
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
1960
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 08 Apr 2012, 00:35
Localitate: Bucureşti
Contact:

Există posibilitatea resetării MEP, la BB9700 BOLD?

Mesaj de 1960 »

Hristos a înviat !
Aseară am reuşit să testez acest minisoft creat de Dixon.
Am încercat o deblocare din reţea şi surpriza mi-a fost mare !
Deşi nu am încercat până acum, vreodată să îl deblochez, contorul MEP este deja la 0.
Telefonul fiind primit de la cineva, presupun că a fost "forjat" pentru deblocare, acasă.
Întrebarea mea este dacă există vreo posibilitate de a reseta acest contor, pentru a-l aduce iarăşi la 10 încercări?
Excludem versiunile oficiale, tocmai de aceea am întrebat aici.
Sper că cineva îmi va da un răspuns clar, nu nişte informaţii expirate sau care nu mai există. Aş prefera dacă este posibil, o discuţie pe privat.
Ca şi autorul miniaplicaţiei, utilizez Win XP Professional SP3, cu toate cele, la zi.
Vă mulţumesc.
Respectă-mă ca să te respect. Vorbeşte corect româneşte, nu folosi cuvinte de "analfabetician".

Astăzi, eram în biserică şi când mă uit la cucoana de lângă mine, îşi aprindea o ţigară...
Doamne, să scap berea din mână, nu alta...
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

1960 scrie:Hristos a înviat !
Întrebarea mea este dacă există vreo posibilitate de a reseta acest contor, pentru a-l aduce iarăşi la 10 încercări?
Excludem versiunile oficiale, tocmai de aceea am întrebat aici.

Adevărat a înviat !

Contorul mep-ului se poate reseta, dar din păcate nu există nici o metodă free. Costă 50euro.
În ceea ce priveşte "versiunile oficiale" ... acestea nu există.
Dacă te-ai gândit că cei de la vodafone îl pot reseta...te-ai înşelat. Defapt poţi "strica" o întrebare ca să te convingi de afirmaţile mele.


Baftă.
:)
1960
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 08 Apr 2012, 00:35
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesaj de 1960 »

Mulţumesc pentru răspuns.
În acest caz, mai mult ca sigur va rămâne în reţeaua în care este blocat, până la adânci bătrâneţi.
Nu merită o investiţie de 200 şi ceva de lei.
Softuleţul tău se mişcă destul de bine. La mai mare.
Respectă-mă ca să te respect. Vorbeşte corect româneşte, nu folosi cuvinte de "analfabetician".

Astăzi, eram în biserică şi când mă uit la cucoana de lângă mine, îşi aprindea o ţigară...
Doamne, să scap berea din mână, nu alta...
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Cu plăcere !
Preţul este mare cei drept însă telefonul are ceva valoare pe piaţă(second hand), şi.... aşa merge "piaţa" pentru rezolvarea acestei probleme.
Şi dacă mai luăm în calcul că nu sunt decât 2-3 inşi (la noi în ţar&#259 ;) capabili de o astfel de operaţiune, preţul... este ok.
Sunt pe internet calculatoare care generează coduri greşite, aleatoriu.... tocmai ca utilizatorul să îşi blocheze contorul... Azi e alba, mâine-i neagră... :D
Softuleţul tău se mişcă destul de bine. La mai mare.
Mulţumesc pentru apreciere, nu este mare lucru(softul).


Sănătate !
:)
1960
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 08 Apr 2012, 00:35
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesaj de 1960 »

Şi dacă pui şi transportul până în oraşul x din capătul celălalt al ţării, ieşi la 150 de euro.
Din ce am înţeles pe unde am mai "băgat un ochi" prin Buc. nu prea există.

Dixon scrie:Sunt pe internet calculatoare care generează coduri greşite, aleatoriu.... tocmai ca utilizatorul să îşi blocheze contorul...

Eu nu am mai avut "fericirea" de a păţi aşa ceva, era deja pe zero.
Respectă-mă ca să te respect. Vorbeşte corect româneşte, nu folosi cuvinte de "analfabetician".

Astăzi, eram în biserică şi când mă uit la cucoana de lângă mine, îşi aprindea o ţigară...
Doamne, să scap berea din mână, nu alta...
1960
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 08 Apr 2012, 00:35
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesaj de 1960 »

Salut, din nou!
Vă mai agasez puţin.
Neputând să mai editez anteriorul mesaj, am scris altul...
Legat tot de problema mea, cu MEP2 şi al său contor, aş vrea să lărgesc/corectez puţin problema.
Dacă acest contor este pe zero, mai se poate debloca din reţea totuşi, mobilul ?
Întrebarea anterioară nu a fost pusă foarte corect, şi îmi cer scuze.
Nu resetarea contorului mă interesează, ci dacă se mai poate debloca din reţeaua în care este alocat mobilul, dacă acest contor este la zero?
Fiind ageamiu în aşa ceva, vă rog să nu râdeţi.
Am întrebat un puşti care are "o firmă" de reparaţii gsm, şi am primit un răspuns din care nu am înţeles nimic.
După multă muncă de convingere, am reuşit să înţeleg de la el că se poate debloca şi aşa, iar preţul este undeva între 50 şi 70 de lei.
Deci ? Merge sau nu merge ?
Respectă-mă ca să te respect. Vorbeşte corect româneşte, nu folosi cuvinte de "analfabetician".

Astăzi, eram în biserică şi când mă uit la cucoana de lângă mine, îşi aprindea o ţigară...
Doamne, să scap berea din mână, nu alta...
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Dacă acest contor este pe zero, mai se poate debloca din reţea totuşi, mobilul ?
1000% NU

Dacă telefonul are contorul pe 0 nu se mai poate debloca de pe reţea. Mep-ul = provider.

Am întrebat un puşti care are "o firmă" de reparaţii gsm, şi am primit un răspuns din care nu am înţeles nimic.
După multă muncă de convingere, am reuşit să înţeleg de la el că se poate debloca şi aşa, iar preţul este undeva între 50 şi 70 de lei.

Puştiul acela ori este glumeţ, ori este "habarnist" la capitolul BB. Bag mâna în foc că amândouă.

Ca să poţi decoda/debloca un telefon BB new security, cu contorul blocat, ai nevoie de următoarele "ingrediente":

1. Fie dispui de toată baza de date RIM (care are în jur de 400Gb)...
2. Fie ai acces nelimitat la serverul RTAS....

3. Şi cea din urmă metodă pe care nu o practică oricine şi care este cea mai dificilă: JTAG-ul.


LE: Uitasem, mai este varianta cu turbo sim sau tornado sim sau cum dumnezeu se mai numesc (nu folosesc şi nici nu am recomandat vreodată nimănui aşa ceva)...
:)
1960
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 08 Apr 2012, 00:35
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesaj de 1960 »

Mulţumesc de răspuns. Se pare că eşti singurul de pe aici.
O avea acel JTAG ?

Spunea ceva de o placă de soft, în jur de 400 de euro, cu care ar face asta.
O chestie ce durează cam o jumătate de oră, dar care nu poate fi efectuată în centru.
[Poate încercam, dacă mobilul era sub ochii mei, în tot timpul acesta, dar aşa, nu.]
I-am explicat cuvânt cu cuvânt, faptul că telefonul are contorul MEP pe zero, şi dacă se mai poate debloca din reţea. Răspunsul a fost că da, se poate debloca, la preţul mai sus amintit.
Nu am găsit alt "service" încă, pentru a mai întreba şi prin alte părţi.
Zilele astea sper să mai descopăr ceva centre gsm.
Ce m-a mirat a fost preţul, destul de mic, în comparaţie cu un Nokia2730, pentru care puştiul cere 100 de lei, pentru decodare.
Curios, nu ?
Respectă-mă ca să te respect. Vorbeşte corect româneşte, nu folosi cuvinte de "analfabetician".

Astăzi, eram în biserică şi când mă uit la cucoana de lângă mine, îşi aprindea o ţigară...
Doamne, să scap berea din mână, nu alta...
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Mulţumesc de răspuns. Se pare că eşti singurul de pe aici.
Sunt singurul pe aici care mă ocup cu depanarea terminalelor BB, restul sunt doar utilizatori de BB ...ce răspuns să dea ei !!
O avea acel JTAG ?
Jtag au majoritatea atelierelor gsm care se respectă cât de cât, dar este folosit pe alte branduri...nu pe BB, deoarece nu este pe piaţă nici un jtag care să suporte BB.
Dar cine se pricepe la programare se poate folosi de anumit jtag şi cu ajutorul lui poate "dumpa" informaţiile din flashul fizic al unui terminal BB 100% funcţional, apoi se rescrie în cel blocat.
Este o procedură fff foarte dificilă si care durează cam în jur de 4-5 ore. Personal nu cunosc pe nimeni(în România) care practică acestă metodă, dar nici nu exclud posibilitatea ca eu să mă înşel.
Spunea ceva de o placă de soft, în jur de 400 de euro, cu care ar face asta.


Bănuiesc că se referea la vreun box.(tool, interfaţă+software)
Cunosc persoane care ar oferi 4000 euro, nu 400 pe acea "placă" capabilă să reseteze acel contor la BB new security.
[Poate încercam, dacă mobilul era sub ochii mei, în tot timpul acesta, dar aşa, nu.]
Nu ai nimic de pierdut, nu are ce lua din telefon, iar dacă îl strică sunt buni de plată...
Dar dacă te hotărăşti să îl laşi, înainte de asta întreabă-l cu ce fel de soluţie îl face, software sau hardware. Dacă este software, atunci nu umblă în telefon, nu îl desface.
I-am explicat cuvânt cu cuvânt, faptul că telefonul are contorul MEP pe zero, şi dacă se mai poate debloca din reţea. Răspunsul a fost că da, se poate debloca, la preţul mai sus amintit.
Da se poate face, dar nu la preţul acela. Sau dacă îşi permite preţul acela însemnă că are baza acea de date completă şi îşi bate joc de învestiţia lui...
Dar mă îndoiesc, deoarece cei care o au.... nu o vând, sau dacă o vând....cer sume de genul x0.000 euro.

Curios, nu ?
Foarte curios preţul cerut pentru BB. De curiozitate, din amuzament, eu în locul tău le-aş lăsa telefonul jumătate de oră.. Cu menţiune să nu îl desfacă bineînţeles...

Pentru nokia nu mă miră preţul...se face prin brute force... se consumă o gramadă de curent..., investiţia mare în server-ul care face brute...Este ok preţul, deşii telefonul respectiv nu merită această învesţitie...
:)
RiSKO
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 16 Apr 2012, 17:33
Localitate: Braila
Contact:

Mesaj de RiSKO »

Contact:
Nume: Alin Militaru

Judet: Bucuresti
Oras: Bucuresti
Telefon: 0761289289

Face si bb cu mep2 ZERO !!! Suna-l si vezi ce zice.
[CENTER]NO JOB, NO MONEY YOU'RE FUCKED !!![/CENTER]
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold 2 - Seria 9700”