Probleme BlackBerry 9900 BOLD

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9900
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

sincer nu stiu ce sa zic , daca zici ca sim tau a functionat in telefonul lor de proba , dar nici sim lor nu a functionat in telefonu tau , nici eu nu inteleg crede`ma :) ) , oricum in romania multe chestii sunt pe "dos"" sa zic asa in legatura cu telefonia mobila si serviciile blackberry.
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Părerea mea, este că trebuie ras tot din el (şters) Os+App+Fs şi rescris cu alt pachet de la alt provider..
Din meniu, cu opţiunea wipe, nu face altceva decât să aducă telefonul în starea în care l-ai cumpărat de nou, deci ai avea nevoie de un tool de service.
Dacă foloseşti win xp pe pc, încerc să te ajut...
:)
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

:) asta i`am recomandat si eu , dar avand in vedere ca a dat o caruta de bani pe el , si probabil se "teme" pt el sa nu`l strice sau eu stiu ce mai crede ... presupun ca o sa`l lase asa , eu nu am ab. bb sau vreo optiune de la orange ca sunt pe vodafone ca as fii facut test pe al meu , eu oricum nu aveam versiunea lui am 7.0.0.474 wind canada merge brici. dar nu stiu daca si la optiuni chestii..
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

salutare

dupa ore bune pierdute si astazi cu Orange aflu ca Pinu telefonului nu este activat de la RIM si ca vor factura de la el ca sa il activeze. Deja simt ca ma urc pe pereti de unde sa le scot eu o factura acum :( . Este incredibil ......
dupa am sunat sa vad si la vodafone le-am explicat exact cum mi-au spus si cei de la orange si ei au zis pe cuvantul meu. Mi-au zis sa imi bag abonamentul de vodafone in telefon iar pinul s-a inregistrat cu succes la ei , s-a acticat optiunea BB , nu apare ca si-ar fii creat cineva mail pt acest pin DAR tot asa nu se trimit setarile de BIS..... in rest browsingul merge fara probleme
Deja mi s-a luat de BB sincer.... imi pare rau ca telelfonul merge atat de bine si singurul minus este cu rahatul lor de services BB

Cei de la vodafone mi-au sugerat un downgrade la 6.0.0.668 ca poate merge

@dixon am vista pe calculator dar daca imi explici niste pasi reusesc
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

steamer scrie: :) asta i`am recomandat si eu , dar avand in vedere ca a dat o caruta de bani pe el , si probabil se "teme" pt el sa nu`l strice sau eu stiu ce mai crede ... presupun ca o sa`l lase asa , eu nu am ab. bb sau vreo optiune de la orange ca sunt pe vodafone ca as fii facut test pe al meu , eu oricum nu aveam versiunea lui am 7.0.0.474 wind canada merge brici. dar nu stiu daca si la optiuni chestii..

nu am dat o caruta de bani cam 1400 de ron ( un samsung omnia vai de el si 1000 de ron )..... nu mi0-e teama de nimic chair incerc orice :) numai sa vad bisu sa mearga
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

stiu , ti se pare ca toata lumea vrea sa iti puna BETZE in roate pt ca ai acest telefon :) ) , ca si cum l`ai fii furat de nu stiu unde , sau pur si simplu sunt ei curiosi de multe lucruri care nu`i privesc :D
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

poate reusesc cu dixon sa ii fac ceva

oricum am niste prieteni si prin canada varamiu chiar a facut practica la RIM si astept un raspuns de la e, ca mi se pare aiurea sa imi ceara factura pe un produs de al lor care l-au blocat si nici macar nu e furat :(
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

gata? sa inteleg ca daca cei de la rim imi spun ca Pinul nu este activat la ei sanatate si asta e ?
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

pai nu stiu ce si cum ti`au dat ei e-mail , oricum e clar daca astia de la vodafone nu au putut sa te ajute in vreun fel si s-au "tirat" sa zic asa , e complicat tare , dar , .... poate te ajuta totusi Dixon si iti rezolvi chestia asta .
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

pai hai sa iti spun cum am facut. Cei de la orange mi-au cerut factura si eu le-am spus ca nu o am si ca in cazul asta nu au ce face? Ei mi-au zis ca nu au cum sa ma ajute si atunci am intrat la BB pe site le-am dat un email si mi-au dat un Ticket cu intrebari despre mama si tata( nume,prenume, IMEI/pin, factura, magazinul de unde l-am luat, numarul de mobil si ma roaga sa le raspund) + numere te telefon de la call center. Pun mana pe tel si ii sun direct in USA in Texas si mi-au zis ca la ei PINU nu apare ca ar fii parasit corect depozitul si ca ar fii furat. Dar daca am factura la el se poate activa. Deja mi-a ajuns cu BB, am incercat sa fac totul dar se pare ca nu e de ajuns..... O sa fie telefon de vorbit si nimic mai mult ca se pare ca nu se poate lega la BB.

Any solutions?
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold Touch - Seria 9900”