BlackBerry 8100 Pearl, nu se conecteaza la PC !

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 8100
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Închis
AndyStyleKid
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2011, 21:53

BlackBerry 8100 Pearl, nu se conecteaza la PC !

Mesaj de AndyStyleKid »

Salut am un BlackBerry 8100 pearl si nu reusesc sa il conectez la PC, poate cineva sa ma ajute?
Am incercat sa il conectez cu BlackBerry Desktop Software dar nu il sincronizeaza si nu mai stiu ce sa fac...Va rog sa imi explicati si mie cum se sincronizeaza in BlackBerry Desktop Software...
Imi apare ca il conectez la PC in Windows 7, dar nu imi apare nimic nici in BlackBerry Desktop Software nici pe telefon.
Va Multumesc!
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Prima dată verifică în device manager daca este detectat
Daca nu este detectat, verifică mufa telefonului să nu fie oxidată, apoi cablu de date, şi in cele din urmă, dacă ai posibilitatea încercă pe alt pc.

Ps.Telefonele BB sunt detectate automat de către BB. Desktop Manager de fiecare dată.
Este necesar ca BBDM să ruleze, conectezi telefonul într-un port usb, dacă este detectat, se instalează driverele, apoi este "interogat" de BBDM.
:)
AndyStyleKid
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2011, 21:53

Mesaj de AndyStyleKid »

Multumesc petntru raspuns!Acuma merge...
AndyStyleKid
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2011, 21:53

Mesaj de AndyStyleKid »

Inca o problema!
Acum o zi mergea perfect am reinstalat softul (v 4.5.0.182) si astazi cand lam conectat la USB sa vezi surpriza, mil detecteaza in Device Manager, dar e o problema il vede ca Unknown Device dau click dreapta si Update driver software si tot asa imi apare Unknown Device nustiu ce sa mai fac...Azi am pierdut tot timpul cu el...
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Problema poate aparea din cauza ca nu este detectat corect sau nu ai drivere instalate in pc, în C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\USB Drivers.
Dacă ai drivere în locaţia mai sus amintită, când dai update driver dăi şi calea spre ele. Însă problema poate fi şi de ordin hardware , mai exact probleme la mufa telefonului, cablu de date sau probleme la portul usb al pc-ului...
:)
AndyStyleKid
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2011, 21:53

Mesaj de AndyStyleKid »

Poate sa fie din cauza ca nu am cartela in acest telefon?
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Exclus, telefonul este detectat fie cu sim introdus fie fară.
:)
AndyStyleKid
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2011, 21:53

Mesaj de AndyStyleKid »

Problema era ca trebuia sa scot cablul de la USB PC si sa il bag la loc, si magie merge Blackberry conectat la PC
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Acestă 'magie' cum o numeşti tu, are o explicaţie logică.
Dacă nu ai minime cunoştinţe de electronică, te sfatuiesc sa contactezi un service..
Pe forum mare lucru nu rezolvi.
:)
Închis

Înapoi la “BlackBerry Pearl - Seria 8100”