Problema cu microfonul

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Q10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
dacccy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 36
Membru din: 21 Sep 2013, 15:06

Problema cu microfonul

Mesaj de dacccy »

De ceva vreme am o problema cu microfonul.Pe loudspeaker interlocutorul ma aude perfect, in momentul care comut pe normal,sunt auzit foarte incet,cu toate ca sunt la maxim cu volumul. Cand folosesc castile nu am probleme.Sa fie problema de soft sau fizica?Nu cred ca ar trebui sa am doua microfoane, odata ce in modul loudspeker functioneaza,si in cel normal nu.Tind sa cred ca e problema de soft.(am softul cel mai nou)
Aplicatia BBVE(BLACKBERRY VIRTUAL EXPERT) nu imi indica nici o problema la microfon.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

vezi sa nu ai mizerie in gaura de la microfon!
Me like Berryes!
dacccy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 36
Membru din: 21 Sep 2013, 15:06

Mesaj de dacccy »

Static scrie:vezi sa nu ai mizerie in gaura de la microfon!
Din păcate nu e murdar.Acela a fost primul lucru pe care l-am facut,sa curat microfonul.
dacccy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 36
Membru din: 21 Sep 2013, 15:06

Mesaj de dacccy »

Tind sa cred ca e problema de soft.Pe skipe merge normal,fara sa comut pe speaker.
Cum potsa dau un downgrade de soft, fara a pune pe tel un leak?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Mesaj de cri.cri »

Bună
Nu poți să faci direct un downgrade. Ceea ce poți face este să downloadezi un autoloader de soft mai vechi ca softul tău iar apoi sa-l instalezi peste sistemul care-l ai. Ți -as sugera sa faci înainte un backup și un security wipe. Dacă nu ai experiență mai bine așteaptă pînă operatorul tău îți va pune la dispoziție un nou soft.

Trimis de pe al meu Q10 folosind Tapatalk
dacccy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 36
Membru din: 21 Sep 2013, 15:06

Mesaj de dacccy »

cri.cri scrie:Bună
Nu poți să faci direct un downgrade. Ceea ce poți face este să downloadezi un autoloader de soft mai vechi ca softul tău iar apoi sa-l instalezi peste sistemul care-l ai. Ți -as sugera sa faci înainte un backup și un security wipe. Dacă nu ai experiență mai bine așteaptă pînă operatorul tău îți va pune la dispoziție un nou soft.

Trimis de pe al meu Q10 folosind Tapatalk
Am încercat deja sa încarc alt soft,(downgrade de soft prin autoloader).Dar tot la fel face.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Mesaj de cri.cri »

E ciudat ce se întâmplă...Înca ceva : a funcționat vreodată, dacă da mai știi cu ce versiune de soft? După ce ai instalat prin autoloader softul, ai pus înapoi backup-ul pe care l-ai făcut înainte ? Încearcă după o instalare fără backup(și cu security wipe)să folosești telefonul(fără să instalezi Skype). Dacă nici așa nu merge nu-mi dau seama ce poate fi. Baftă multă.

Trimis de pe al meu Q10 folosind Tapatalk
dacccy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 36
Membru din: 21 Sep 2013, 15:06

Mesaj de dacccy »

cri.cri scrie:E ciudat ce se întâmplă...Înca ceva : a funcționat vreodată, dacă da mai știi cu ce versiune de soft? După ce ai instalat prin autoloader softul, ai pus înapoi backup-ul pe care l-ai făcut înainte ? Încearcă după o instalare fără backup(și cu security wipe)să folosești telefonul(fără să instalezi Skype). Dacă nici așa nu merge nu-mi dau seama ce poate fi. Baftă multă.

Trimis de pe al meu Q10 folosind Tapatalk
Am rezolvat problema.Aveam un dop de mizerie în orificiul microfonului.Am curățat eu zona,dar se pare ca nu a fost suficient.L-am dus la service și mi l-a curatat.Acum sunt fericit.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Q10”