OS 10.3.1.2243 oficial !

Instalare/Update/Probleme
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
edvin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 20 Feb 2015, 14:33
Model BlackBerry: Q10
OS: RIM
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de edvin »

Stie cineva un rasp. pt cei care nu au primit update?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de cri.cri »

Încearcă cu BlackBerry Link fără cartelă SIM. Dacă nu merge ia un sim de la alt operator care a furnizat update-ul. Dacă nici așa nu merge rămâne doar varianta manuală cu ajutorul unui autoloader.
AronHBL
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 19 Feb 2015, 20:44
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange
Localitate: Brasov
Contact:

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de AronHBL »

A venit pe Orange acum 2 zile, eu am avut o alta versiune 10.3.1 inainte de vreo 6 luni asa ca nu a fost o noutate, dar totusi e bine ca e oficial :)
silviu26
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 17 Dec 2014, 12:23
Model BlackBerry: z10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de silviu26 »

Klar scrie:HMM...Imi place in general.dar momentan citeva mici aspecte nu prea imi plac si nu stiu daca sint "normale" sau sint bug-uri si anume:in momentul cind il scot din toc sau dezactivez ecranul de blocare se produce o marire automata a iconitelor aplicatiilor de pe ecran si pagina respectiva apare un pic descentrata ca sa zic asa ;volumul notificarilor este mai mic fata de varianta anterioara cind la acelasi nivel suna mai tare telefonul de ex;are citeva lag-uri,banuiesc ca asta este pina se mai" aseaza" sistemul ;touchscreen-ul nu functioneaza chiar asa bine cum era inainte ,trebuie sa apas de citeva ori pe unele simboluri ca sa execute o comanda.cam atit momentan din ce am putut sa observ.
Si eu am facut update si vreau sa revin la versiunea anterioara, insa nu stiu daca se poate!
vl23ad
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 01 Sep 2014, 15:36
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange
Localitate: Oradea

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de vl23ad »

E cam bataie de joc, sistemul de operare are probleme serioase.Sunt pline forumurile Blackberry de persoane care nu mai aud telefonul sunand dupa actualizarea softului.La mine telefonul e dat cu volumul la maxim din toate setarile posibile si fiind pe masa abia se aude sunand.Am facut update oficial la 10.3.1.1565 si parca telefonul raspunde mai greu la comenzi, are o mica intarziere mai ales cand incerci sa deschizi o aplicatie.Mi se pare inacceptabil (nu doar mie) sa lansezi OS-ul nou cu asa probleme.Am trecut la Blackberry tocmai pentru ideea de telefon facut pentru a putea comunica in conditii optime, dar incep sa cred ca poate m-am pripit.Sper sa rezolve problema rapid, nu peste luni ...
silviu26
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 17 Dec 2014, 12:23
Model BlackBerry: z10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de silviu26 »

vl23ad scrie:E cam bataie de joc, sistemul de operare are probleme serioase.Sunt pline forumurile Blackberry de persoane care nu mai aud telefonul sunand dupa actualizarea softului.La mine telefonul e dat cu volumul la maxim din toate setarile posibile si fiind pe masa abia se aude sunand.Am facut update oficial la 10.3.1.1565 si parca telefonul raspunde mai greu la comenzi, are o mica intarziere mai ales cand incerci sa deschizi o aplicatie.Mi se pare inacceptabil (nu doar mie) sa lansezi OS-ul nou cu asa probleme.Am trecut la Blackberry tocmai pentru ideea de telefon facut pentru a putea comunica in conditii optime, dar incep sa cred ca poate m-am pripit.Sper sa rezolve problema rapid, nu peste luni ...
Am mai intrebat pe forum, dar nu a raspuns nimeni. Si eu am facut acelasi lucru si vreau sa revin la versiunea anterioara, sti cumva cum se face?
vl23ad
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 01 Sep 2014, 15:36
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange
Localitate: Oradea

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de vl23ad »

Eu nu stiu exact, dar nu cred ca poti sa te intorci la o versiune anterioara de soft, cel putin nu "oficial".Se pare ca exista totusi unele metode prin autoloader, dar probabil implica un risc si personal incerc sa nu intru in chestii dubioase (sau pe care nu le cunosc bine).Ar trebui sa dea Blackberry o solutie cat mai repede, ca au cam pus destula lume pe jar cu problema asta.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Static »

v-am raspun tuturor despre problema sunetului. Exista deja o rezolvare.http://forums.crackberry.com/bb10-leake ... st11383764

Dar nu generalizati. problema este doar la Q10 si doar la anumite tari. La mine pe Z10 merge perfect.
vl23ad
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 01 Sep 2014, 15:36
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange
Localitate: Oradea

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de vl23ad »

Am vazut pe forum acel raspuns.Mie nu mi se pare normal ca la un sistem de operare abia lansat (dupa o testare prealabila) sa fiu nevoit sa modific fisierele audio ale sunetelor de apel si sa le reincarc pe aparat ca sa se auda telefonul cand suna.Daca la asta s-a ajuns imi pare rau pentru Blackberry.
Imi place telefonul, eram perfect multumit cu vechiul OS dar sunt prea multi cu aceasta problema ca sa fie bagata sub covor.

Nu e doar la Q10, sunt destuui si cu Passport si cu telefoane din seria Z.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Static »

ok.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry 10 Software”