OS 10.3.1.2243 oficial !

Instalare/Update/Probleme
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
zazana
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 01 Iun 2014, 18:54
Model BlackBerry: Motion
OS: Android
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de zazana »

Bună seara,

Aceeași situație cu privire la consumul bateriei mai prematur decât vechiului soft am consemnat și eu în postările de mai sus.
Sper sa se rezolve mai repede și factorii de decizie sa pună în aplicare noile update-uri, m-am saturat sa încarc telefonul și dupa-amiaza.

Mulțumesc anticipat.
bory
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2015, 06:12
Model BlackBerry: Z30
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de bory »

Chiar astept urmatorul up pentru ca am impresia ca vor sa diminueze într-un fel functionalitatea z-urilor ca sa ne orientam spre passport. La fel ca Samsung si Apple.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de Static »

Cum ai dedus asta?
10.3.1 a fost lansat pt toate device-urile.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de cri.cri »

Hai că e bună gluma! Ai comparat de curiozitate specificațiile lui Z10 cu Classic? Ambele au un procesor de 1,5GHz și 2GB de RAM. Dacă Z10 devine încet implicit devine și Classic încet. Așa că nu prea tine teoria ta. Altfel ar fi debil din partea lui BlackBerry să scoată un smartphone pe piață, ca apoi să-l îngroape înainte de termen.
zazana
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 01 Iun 2014, 18:54
Model BlackBerry: Motion
OS: Android
Retea GSM: Orange

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de zazana »

Bună tuturor,
În speranța că toate se vor rezolva cu viitoarele update-uri, eu spun ca ei doresc o evoluție și mai ales ca părerile noastre contează.
Eu personal doresc sa-mi achiziționez un Passport, dar caut pe cel oferit de către AT&T. Aveți idee cum sa-l achiziționez?

Mulțumesc, o zi bună în continuare.
bory
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2015, 06:12
Model BlackBerry: Z30
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de bory »

Am dedus acest lucru pentru c am vazut un Passport cum mergea inainte de up si acum dupa si merge mult mai bine din toate punctele de vedere! La Z30-ul meu bateria tine mult mai putin , habar nu am cum sa modific tonul de la notificari, are intarzieri grave atat la telefon cat si la tastatura, multe aplicatii imi mergeau mai bine inainte , iar wifi-ul imi prindea inainte un router amplasat la 8 metrii distanta, acum nu imi prinde nici de la 5 metrii! Apple si Samsung fac asta de mult pentru a crea impresia ca modelul mai nou merge mai bine! Dupa ce a aparut IPhone 5S al meu fiind 5 mergea cand voia el....
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de cri.cri »

Prin asta diferă politica Apple & Samsung față de BlackBerry. BlackBerry vor aduce update-uri pentru toate OS 10 care vor funcționa la fel pe toate telefoanele. Cel mai bun exemplu: Z10 a venit cu OS10.0 apoi a primit 10.1, 10.2, 10.3 în 2 ani acestea fiind doar update-urile majore fără să ținem cont de cele intermediare. Eu la Passport sincer in afară de noile features care au venit în plus față de 10.3.0 nu văd să meargă mult mai bine sistemul. La Z30 și la Z10 bateria mă ține la fel de mult. Singura diferență pe care o văd este la aplicațiile android care pe Z10 sunt ceva mai lente( un alt android runtime care mănâncă mai multe resurse). În fine ceea ce pot recomanda tuturor este de a face un back-up înainte de un update major, apoi un wipe și de a restore backup-ul după aceea. În acest fel ai un sistem "curat" și mult mai puține probleme.
bory
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2015, 06:12
Model BlackBerry: Z30
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de bory »

Va rog sa îmi spuneți si mie cum schimb tonul la mesaje/notificari ca eu nu gasesc nimic.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de cri.cri »

Setări / notificări / la profiluri clic pe normal/ personalizare notificări de aplicații / iar apoi îți alegi tonul , culoarea de led dorită pentru fiecare aplicație
bory
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2015, 06:12
Model BlackBerry: Z30
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: OS 10.3.1.2243 oficial !

Mesaj de bory »

Ata e probema ca de ieri de cand i-am facut wipe nu pot selecta nimic....
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry 10 Software”