Antrenare profil voce la BB Q10

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Q10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Kamil
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 20 Noi 2012, 20:49
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti

Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de Kamil »

Am trecut de la BB 9790 ( il pastrez ) la Q10 dar am probleme cu antrenamentul de profil de voce ( engleza USA )
La BB 9790 se selecteaza : options/call management/voice dialing/voice dialing settings/voice adaptation/start ; dupa care trebuie sa pronunti multe nume si numere ca telefonul sa te recunoasca
La BB Q 10 nu am gasit nici o modalitate de a obisnui telefonul cu modul meu de pronuntie .
Desigur am folosit " Asistant "dar aparatul ma recunoste doar aleatoriu
Exista vre-o procedura de antrenare a profilului de voce la BB Q10 ?
Cred ca aceasta problema intereseaza multi posesori de Q10 .
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de cri.cri »

Dacă ai setat limba de introducere română, assistant nu se descurcă cu ea deoarece nu știe decât engleză, franceză, germană, spaniolă și italiană. Pune engleza și va funcționa mai bine.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de cri.cri »

Am uitat: în OS10 nu poți antrena telefonul...E perfect nu are nevoie de antrenamente :)
Kamil
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 20 Noi 2012, 20:49
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de Kamil »

Desigur nu am setat limba romana ci engleza USA .
Nu sant de acord ca OS10 ar fi perfect din acest punct de vedere
, conform rezultatelor practice lamentabile !
Am sa-l abordez direct pe producator.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de cri.cri »

Unde ai setat limba în sistem sau în asisstant? Deocamdată în limba germană merge ok. Engleza am testat-o doar putin și mi-a dat rezultate acceptabile. În ceea ce privește perfecțiunea OS10 a fost doar o glumă pe care nu ai remarcat-o iar în privința contactării producătorului îți doresc mult succes! Dacă primești vreun răspuns ar fi interesant sa-l postezi aici în forum.
Kamil
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 20 Noi 2012, 20:49
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de Kamil »

Stimat(a) posesor de BB am sa raspund punctual in romaneste ca sa nu mai faceti confuzii
Daca doriti putem discuta telefonic si in limba germana.
1-pentru setarea de limba:settings/BlackBerry Assistant /Languages
Apoi íti alegi dintre :English(US),Englisch(UK),Espanol ,Espanol ( america latina),Deutsch,Francais ,Italiano etc limba romana nu exista !
2-in general remarc glumele bune ceeace nu a fost cazul d-stra !
3-privind comenzile vocale necesare efectuarii unui apel telefonic , in afara de comenzile uzuale in engleza ( call, mobile, home etc ) trebuie sa pronunti un nume ce este scris in agenda telefonului in limba romana . Pronuntia ta in limba romana ( fonetica ) nu poate servi identificarii persoanei din agenda deoarece Q10
"citeste pe englezeste " !
Solutia oferita de BB 9790 ( OS7) consta in pronuntarea a 15 propozitii ( cuvinte, numere ) dupa care
telefonul te recunoaste mai usor .
4- doresc sa-l contactez pe producator pentru regresul aratat la Q10 (fata de Bold) : lipsa
procedurii de antrenament fonetic , inexistenta tastei de retur in ecranul primar,ecranul patrat.
Faptul ca posed 3 telefoane BB din perioade diferite arata ca sant adeptul acestui tip de aparat si
simpatizantul RIM , fapt pentru care critic regresul in performante.
Cu stima
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de cri.cri »

1. În postul meu scria de faptul că assistant nu știe română.
2. Nu am spus ca a fost o glumă bună. Doar o glumă.
3. E clar că dacă nu 'știe' românește assistant nu poate citi numele din agendă
4. Încă o dată repet fără să fiu ironic: în cazul în care primești răspuns de la BlackBerry aș fi curios de ce îți scriu. Din păcate BlackBerry nu dă 2 bani pe consumer mai ales pe acei care locuiesc în țări fără suport BlackBerry. Nici măcar aici în Germania nu reușești sa-i contactezi - mai bine zis sa-ti răspundă.
Eu sunt la al 11-lea BlackBerry din 2006 și poți sa-ti spun că nu fiecare schimb de telefon a fost un upgrade positiv.
Btw, încearcă să nu te simți direct călcat pe bombeu! E doar un ajutor pe car încerc să ti-l dau neștiind cât cunoști din domeniu. În plus în timpul meu liber, pe care as putea sa-l petrec altfel decât să ascult remarcile tale. Vorba românului : facerea de bine...
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de Static »

Te chinui degeaba.
Am mai spus, Romania reprezinta 0,00001% din vanzarile BB, nu vad de ce s-ar chinui sa faca un assistant in romana.
Kamil
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 15
Membru din: 20 Noi 2012, 20:49
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de Kamil »

Domnule/Doamna CriCri
Multumesc pentru raspuns si scuze pentru tonul meu
Totusi nu inteleg unde este facerea de bine intrucat nu mi-ati spus nimic nou

Domnule Static : Avand in vedere parerea BBerry despre Romania , poate faceti d-stra ceva ca reprezentant
al comunitatii BB din Romania
Cu stima
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Antrenare profil voce la BB Q10

Mesaj de Static »

In primul rand nu sunt un reprezentant al nimanui, aici este o comunitate neoficiala si neafiliata in niciun fel fata de BlackBery RIM Canada.

In al doilea rand si daca as fi, nu as putea face ceva pt ca singura regula in economia de piata este cresterea vanzarilor la podusele BB in Romania, fapt care nu tine de mine in niciunfel. Noi nu putem compara in niciunfel cu India (unde BlackBerry este lider de piata) sau cu Thailand, Canada, etc.

In al treilea rand, nu ne mai domni nici pe mine nici pe Cristi (CriCri), aici suntem o comunitate de iubitori BB si ne ajutam intre noi atat cat putem.

Cred ca singurul care merita domnit este Catalin, administratorul acestui forum, cel care s-a zbatut cel mai mult ca acest forum sa existe si cel care sustine financiar costurile acestui forum.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Q10”