Probleme BlackBerry 9900 BOLD

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9900
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

Se poate decoda si daca e blocat PIN-ul pe serverele de la RIM? Intreb asta pt ca am incercat toate variantele sa il fac sa mearga (inclusiv stergere soft, reinstalare OS 7, etc) si nu am reusit. Am urmarit si alte forumuri din strainatate, de unde am tras concluzia ca a PIN-ul tel a fost blocat de RIM.

Daca ai stii alta solutie sa il deblochezi, ma intereseaza... Telefonul merge (pot fi sunat, pot suna) dar nu merg optiunile de Bberry (mail, browser BBM) cu toate ca am cartela de BIS (Bberry Internet Service) de la Vodafone Romania.

Astept orice solutie,

mersi
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

syrian iti spun eu cum se face.... faci rost de o factura +chitanta si o trimiti la aia la rim si sanatate

sau faci rost de un bb scricat si ii iei pinu ...adika rescrii pinul telefonului si gata

treaba se poate rezolva nu e bai ;) .....sunt curios operatorii vodafone ti-au spus ca se porteaza pe platforma BB romania?
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

aaa si pinul daca este blocat ori a fost furatt ori inregistrat de altcineva pe alta retea......


poate vrei sa spui ca pinul tau nu este activat care este cu totul altceva ;)
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

Da, scuze pentru misinformare...La asta ma refeream: ca PIN-ul nu este activat. Se poate face ceva in cazul asta? Eu am alta banuiala, nu ca era furat sau inregistrat pe alta retea: cred ca cine le vinde, le vinde direct din fabrica (pt ca telefonu este nou, cu folie pe el) inainte probabil sa fie activate. Imi aduc aminte cand l-am luat ca se aprindea semnul de 3G Blackberry la retea (cel cu 4 punctulete), iar dupa ce am tot umblat la el si am incercat sa il activez, nu am mai reusit sa am sigla cu 3G Blackberry (cu 4 punctulete) la retea. Probabil ca l-au blocat ulterior....
Oricum, in cazul asta se mai poate face ceva?

Multumesc anticipat!
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

inseamna ca ai busit tu ceva pe acolo
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

Poate, dar deja am devenit frustrat ca nimeni nu stie ce are.
Am un Bberry 9900 nou, cu folia inca pe el, abonament BIS...si ma uit la ele...
Cei de la Vodafone sunt depasiti; mi-au recomandat sa contactez eu direct RIM, dar nu pot sa dau de ei nicicum.
Ma rog...cred ca am depus deja un efort prea mare pt un telefon...
Ma declar depasit de situatie :)
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

e clar , nu esti tu atat de descurcaretz :D ca le faci la aia tot felu de chitante , crezi ca au aia habar de tipu de facturi de la vodafone orange cosmote etc etc? hai sa fim sinceri :D
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

si , ce functioneaza ... ce nu functioneaza? ne lamuresti si pe noi putin? sa stim poate.. eventual te ajutam cumva , daca tot ai dat 1 sac de bani pe telefonu ala cu tipla si toate cele ....
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

Salut,
Ca o recapitulare:
- functioneaza telefonul (pot suna si pot fi sunat)
- nu functioneaza serviciile BBerry (Email, BBM, browser), cu toate ca am abonament BIS
- la retea, apare doar iconita 3G - NU apare iconita 3G Blackberry (cu cele 4 punctulete)
- am sunat la Vodafone si au spus ca , dupa PIN si IMEi telefonul nu pare sa aiba nici o problema de la reteaua lor.
- cand incerc sa setez Emailul pt abonamentul meu BIS, am doar optiunea pt Enterprise (BES). Am incercat si cu cartela mea de servici (BES) pt Email Enterprise. Merge doar pe wireless, altfel NU.
Concluzia mea este ca telefonul poate fi blocat de RIM, dupa PIN sau IMEI. Poate telefonul a fost furat, sau vandut din fabrica Bberry din Ungaria, inainte sa fie activat de RIM..
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

ok , si ai incercat schema de mai sus ? gen sa faci o factura falsa cu modelu tau , cu imei , pin , bineinteles cu datele tale de indentificare , sa le dai un mail cu atach , sa le explici situatia? sunt 100% sigur ca ai sa reusesti ! iti dai seama ca nu stiu ei ce specimene de facturi etc etc avem noi aici :) ,
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold Touch - Seria 9900”