Cum sa folositi netul pe Blackberry fara abonament de date

Browsere, utilitare internet
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
ioanidis84
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2013, 11:54

Mesaj de ioanidis84 »

dan4ke scrie:Si eu nu ms pot vonev







Nici eu nu ma ot conecta pe wi fi drsi rrcunoadte reteaua
dan4ke scuze de deranj dar am vazut ca prin 2012 postai ca ai un bb 9800 si incercai sa activezi netu fara abonament de date special.....daca ai reusit ma poti ajuta?...
Mentionez ca am un bb980
MERSI
florynff32
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 20 Oct 2013, 22:02

Mesaj de florynff32 »

salutare !!! dami si mie te rog o mana de ajutor !!! nu gasesc advanced backup-ul !!! habar nu am de unde sa il iau !!! merci mult !!
dannek
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 31 Oct 2013, 18:01

Mesaj de dannek »

Buna seara!
AM achizitionat un BB 9320 si as dori sa stiu daca nu am abonament BB ci unul normal cu 200 mb trafic pe luna pot activa Blackberry Internet Service??
multumesc
bogdan81d
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2013, 13:02

Mesaj de bogdan81d »

Noroc prieteni,

Am un BB 8520 mutat de pe abonament Orange (cu optiune BB) pe abonament Cosmote (fara optiune BB). Mai jos sunt cateva observatii:
1. Accesul la net (navigare cu Opera) mi-a mers din prima secunda numai configurand APN-ul broadband. Nu merge ne nicio culoare cu internet, blackberry sau altceva. Browser-ul nativ al BB nu merge (o eroare legata de WiFi) dar nu ma intereseaza, doar merge Opera nu?
2. Functia de Push-Email (asta e lucrul care ma intereseaza cel mai mult) nu merge de nicio culoare, la fel si YM.
3. Am reusit sa uploadez pe telefon .ipd -ul pentru Service Book si singura schimbare a fost ca mi-a disparut aplicatia de Configurare Email si nu vad nicicum sa adaug un cont ceva nou pentru a putea folosi Push-Email. Accesul la net se face tot prin APN broadband.

Stie cineva sa imi explice, mie si altora interesati de thread-ul asta desigur, nelamuririle de mai jos?
a) Browsing-ul se face pe abonament Cosmote prin APN broadband? Inteleg ca se discuta de niste tarife broadband/internet ...
b) Functia de Push-Email este invalidata de lipsa BIS? Avand ca varianta LogicMail sau alte softuri asemenea ... Deci daca vrei Push-Emil platesti extraoptiune BB?

Pentru cei care nu reusesc sa incarce fisierul pentru BIS si folosesc o versiune recenta de BB Desktop Manager (gen v7):
- Dupa conectarea telefonului din meniul de sus mergeti la Device > Back up
- Se deschide o fereastra unde default este selectata optiune Full si destinatia fisierului de back-up. Daca nu se doreste altceva apasati butonul Back up de jos.
- Pasii anteriori au fost facuti pentru a va asigura o rezerva a datelor si configurilor telefonului vostru. Acum mergeti in Device > Restore
- Se deschide fereastra de Restore unde dati click pe butonul Change si alegeti calea catre fisierul *.ipd
- Bifati optiunea Select device data and settings si bifati Service Book (pasul asta e valabil daca in acest back-up aveti mai multe informatii, nu doar Service Book).
- Apasati butonul Restore
bogdan81d
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2013, 13:02

Mesaj de bogdan81d »

trimisesem un mesaj, nu l-a mai verificat niciun moderator?
dannek
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 31 Oct 2013, 18:01

Mesaj de dannek »

Am urmat pasi de mai sus si nu merge pe conexiunea de date pe care o am
bogdan81d
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2013, 13:02

Mesaj de bogdan81d »

dannek scrie:Am urmat pasi de mai sus si nu merge pe conexiunea de date pe care o am
Este abonament cu trafic de net inclus sau o extraoptiune? Posibil sa fie vreo diferenta si pentru asta sa nu mearga, altfel nu vad de ce n-ar merge. sSigur e setat APN: broadband? fara username si parola?
dannek
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 31 Oct 2013, 18:01

Mesaj de dannek »

am internet in abonment nu este extraoptiune.......imi merge netul decit cu aplicatiile care nu necesita sa fiu autentificat in bbm meteo ....etc
Abonament de la vodafone
bogdan81d
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2013, 13:02

Mesaj de bogdan81d »

Hmm, stiu ca astia de la Vodafone sunt mai ciufuti, de ex pe stick nu merge video mess decat daca mai platesti 1 EUR in plus si chestii din astea. Acum, daca citesti cu atentie posturile anterioare cred ca gasesti un alt APN pentru Vodafone, ceva gen live.vodafone. etc. Sigur nu folosesti aceleasi APN-uri ca la Cosmote.
bogdan81d
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2013, 13:02

Mesaj de bogdan81d »

Devine stresanta treaba asta cu postarea cu aprobare ...
Scrie răspuns

Înapoi la “Internet si Retea”