Ce telefoane folosesc acum foștii BB-useri

Cu ce este mai bun sau mai prost BlackBerry fata de un alt telefon. Asteptam sa ne povestiti experientele voastre...
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Ambasadorul
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 75
Membru din: 03 Iul 2017, 21:55
Model BlackBerry: Blackberry Passport
OS: os 10.3.3.2137
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Hațeg

Ce telefoane folosesc acum foștii BB-useri

Mesaj de Ambasadorul »

Salutare, această postare o scriu cu tristețe. Am cheltuit 1 zi întreagă în încercarea de a reînvia dragul meu BB Passport. Se pare că aplicații esențiale nu mai sunt disponibile pentru el.
Ca și mine cred că mai sunt și alții.
Fără să vrem neapărat, trebuie să ne re-orientăm.

Și aici este provocarea mea pentru voi. De la vechiul BB spre ce telefon v-ați îndreptat?

Fiți binecuvântați!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Ce telefoane folosesc acum foștii BB-useri

Mesaj de cri.cri »

Acum vreo 2 ani după o mică ieșire din fire, mi-am vândut aproape toate BlackBerry pe care le aveam (2 Pasaport, 2 Z10, 2 Q10, un Classic, 2 Bold 9900, un Bold 9105 și un Bold 8100 + PlayBook)!!!

Mi-am luat un Sony Xperia X datorită faptului că Jolla a anunțat că se va putea pune Sailfish pe el.
Am încercat la început cu android pe el, dar nu am devenit cu adevărat prieteni( mă refer la android).

Am pus Sailfish pe el, dar din păcate este un sistem la care ai aceleași probleme ca la OS10, lipsa aplicațiilor. Sistemul este super dar la fel este și OS10.

După două experiențe ciudate cu firma Apple (un Power MacIntosh G3 pe la sfârșitul anilor 90 și un iPhone 3gs pe la sfârșitul lui 2009 în timp ce făceam o mică pauză între BlackBerry Storm 1 și 2) am jurat că nu mai ating cât traiesc un produs de-al lor! Deci era clar pentru mine că pe piață nu prea existau alternative...

Anul trecut am luat un KeyOne la ofertă, dacă tot android, macar am o tastatură fizică.

Așa că de atunci folosesc la interval de 1 - 2 săptămâni KeyOne, Sony Xperia X cu Sailfish X și Z10 ( la care din păcate bateria nu ma ține mai mult de 4-5 ore) dar niciunul nu mă mulțumește încât să-l folosesc doar pe el.

Cel mai mult îmi place OS10 dar lipsa unor aplicații importante mă cam termină (macar daca ar avea un browser performant aș mai putea folosi variantele web).

Din când în când mai scot Bold 9900 și îl folosesc doar pentru convorbiri telefonice! Nu tu WA. E-Mail, social media samd, aproape că m-aș putea obișnui cu așa ceva[emoji6]
Ambasadorul
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 75
Membru din: 03 Iul 2017, 21:55
Model BlackBerry: Blackberry Passport
OS: os 10.3.3.2137
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Hațeg

Re: Ce telefoane folosesc acum foștii BB-useri

Mesaj de Ambasadorul »

Cand am renunțat la Pasaport din cauza lipsei de aplicații, mi-am cumpărat de pe olx un Sony XZ 1 compact ( android ). A fost o experiență drăguță și scurtă. L-am uitat între portbagaj și mașină iar când am apăsat buntonul să închid portbagajul l-a prins acolo... S-a terminat! Așa că, m-am întors bucuros la pasaport pe care îl folosesc cât pot mai mult.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry vs. ...”