Bateria ma tine putin ca naiba

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 8300
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Bateria ma tine putin ca naiba

Mesaj de CaineRAU »

Salut!Am primit un Blackberry 8310 de la cineva care nu ia mai trebuit.Bun,l-am decodat,i-am sters IT Policy,i-am bagat cateva aplicatii si joculete.Dar chestia e alta : bateria ma tine putin,mai mult de o zi nu ma tine.Poate sa ma tina putin bateria din cauza decodariilor(tinand cont ca l-am decodat stergand firmware-ul cu MFI Multiloader si bagandu-i un firmware mai nou,sau din cauza stergerii IT Policy cu JL_Cmder)?Sau din alte cauze?Astept raspunsuri urgent!
alecsgabriel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 11 Sep 2011, 19:41
Localitate: Iasi

Mesaj de alecsgabriel »

Cumparati alta baterie ;) ) . Nu are treaba decodatul cu asta.
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

poate fi si din cauza aplicatilor pe care le-ai instalat intra in optiuni ,dispozitiv, administrare aplicatie si uitate la app. pe care le-ai instalat apasa pe ea dute la stocare aplicatie si selecteaza CPU vezi ce consum are(daca are consum mare stergeo) sau apasa tasta home si vezi daca ai vreo app. deschisa ,atunci inchideo prin exit eu iti recomand o lista app. sa le stergi eu oricum nu le folosesc si chiar daca le vrei exista alternativa (Social feeds, Facebook, YouTube, Google Talk, Windows Live Messeger, Twitter,
Wireless Music Sync.).instaleazati MeterBerry sa-ti verifici consumul bateriei.a si era sa uit e bine sa ai ultima versiune de soft nu folosi 3g comuta pe 2g bluetooth inchis intensitatea de iluminare fundal sub 50 poti so setezi si la 30 durata iluminare 10 secunde fati o calibrare a baterie unii spun ca ar tine m -ai mult altii sunt de parere ca nu eu ti-o recomand pune tel. la incarcat cel putin 8 ore daca nu si 10 scoatel de la incarcat stingel bagal din nou o ora scoate cablu aprinde tel. tinel aprins 2 minute stingel bagal din nou la incarcat o ora scoatel de la incarcat cam astai calibrarea bateriei daca nici asa nu-ti tine bateria atunci exact cu o zis alecsgabriel cumparati alta baterie
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

meterberry asta costa
ai o alternativa ceva sau daca gasesti undeva acest meterberry free ca eu nu-mi permit
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

lam bagat frumos pe cardul de memorie fisierele cu meterberry(ca) si cand vreau sa instalez,imi zice ca nu are modulul net_rim_bbapi_messagelist
cum naiba pot sa rezolv problema?
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

sterge app. reboot bb instaleaza app. cu JLGUI gasesti pe google (jlgui blackberry) e primul rezultat.
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

sar putea sa fie o probelma cu app de pe iPmart. download app. meterberry din alta parte, mai exact scrie pe google Meterberry 2.5 e primul rezultat download de pe mediafire eu de acolo l-am descarcat.
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

tot acelasi lucru imi zice...hmmmm...
te rog frumos,daca ai putea,sa imi dai tu acest modul sa mil bag il telul meu,descarca BBSAK(il gasesti pe google),deschizi BBSAK,cand iti cere parola(de la telefon) dai OK fara sa scrii nimic(exista niste probleme de conectivitate,iti explic eu),iti va zice ca nu este conectat nici un blackberry la calculator,introduci sus parola telefonului,introduci cablul de date in calculator complet,iar in blackberry pe jumatate,dai click pe connect si repede,bagi cablul de date in blackberry complet.acum te duci pe tabul misc in BBSAK si apoi pe DUMP PHONE.telefonul isi va face un backup la aplicatii si la module.te duci apoi unde ai instalat BBSAK si va fi un folder,numit "dump",dai click pe el,si cauti pana cand gasesti "net_rim_bbapi_messagelist.cod".il copiezi pe desktop,undeva la indemana,te duci pe mediafire sau pe orice site de file-sharing,uploadezi modului si imi dai reply cu link-ul catre fisierul ".cod",iar eu tot cu BBSAK,mi-l instalez.eu nu te oblig,dar daca ai putea si daca ai vrea... ar fi bine
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

imi pare rau eu nu folosesc BBSAK ,l-am folosit odata si am avut unele probleme cu el probabil are unele bug-uri la os7 ,iar la backup third party application folosesc BlackBerry Desktop Software.nu stiu cauta si tu pe google "net_rim_bbapi_messagelist.cod" sau daca nu descarca
http://appworld.blackberry.com/webstore ... 60?lang=en
Închis

Înapoi la “BlackBerry Curve - Seria 8300”