Baterie slaba

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9700
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
moroxp
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 17
Membru din: 19 Aug 2011, 15:37

Mesaj de moroxp »

la mine se intampla ceva foarte ciudat, am un blackberry bold 9780, l-am cumparat nou din Belgia si pana acum ma tinea bateria 4-5 zile cu internet activ si cateva aplicatii plus ca il butonam foarte mult la scris mesaje, de ieri a inceput sa faca probleme: l-am incarcat dimineata si seara la ora 23 bateria goala fara sa il utilizez foarte mult (prima data cand s-a stins telefonul de cand il am din cauza ca am ramas fara baterie, aproape ca nu mi-a venit sa cred) astazi l-am incarcat iar si la fel s-a consumat total in mai putin de 12 ore cu toate ca am oprit toate aplicatiile, l-am pus pe 2G, am oprit si internet si tot dar degeaba, nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat cu bateria asa deodata.
wrongeu
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 22 Apr 2012, 23:46

Mesaj de wrongeu »

moroxp scrie:la mine se intampla ceva foarte ciudat, am un blackberry bold 9780, l-am cumparat nou din Belgia si pana acum ma tinea bateria 4-5 zile cu internet activ si cateva aplicatii plus ca il butonam foarte mult la scris mesaje, de ieri a inceput sa faca probleme: l-am incarcat dimineata si seara la ora 23 bateria goala fara sa il utilizez foarte mult (prima data cand s-a stins telefonul de cand il am din cauza ca am ramas fara baterie, aproape ca nu mi-a venit sa cred) astazi l-am incarcat iar si la fel s-a consumat total in mai putin de 12 ore cu toate ca am oprit toate aplicatiile, l-am pus pe 2G, am oprit si internet si tot dar degeaba, nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat cu bateria asa deodata.
Sigur ai vre-o aplicatie care-ti rupe bateria....
moroxp
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 17
Membru din: 19 Aug 2011, 15:37

Mesaj de moroxp »

"wrongeu" sigur nu am nimic deschis, in telefon am instalat doar doua aplicatii: WhatsApp si Flashlight. Cand tin apasat pe butonul de meniu imi apar doar cele 5 iconite care trebuie in mod normal sa ruleze....deci sigur nu am nici o aplicatie. Doar daca sti u vreo chestie prin care pot sa aflu daca sunt aplicatii ascunse care lucreaza, ma refer la genul de aplicatie care sa ruleze pentru ca telefonul tau sa poate fi ascultat altfel nu imi explic ce poate sa imi manance bateria atat de rapid.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

S-ar putea sa se fi dus bateria... sa trebuiasca una noua.... sau e ceva ascuns care consuma multtt! Wirelles-ul trebuie oprit si bluetooth-ul la fel...chiar daca nu ai nici o conexiune activa! Sau poate ceva in telefon s-a stricat si manaca bateria aiurea...
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
moroxp
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 17
Membru din: 19 Aug 2011, 15:37

Mesaj de moroxp »

"Catalin" stiu ca trebuie sa opresc wi-fi si bluetooth - am facut asta ba chiar am selectat si tipul de conexiune - 2G. Bateria sunt sigur ca nu este dusa, asta se intampla treptat: ma refer aici la faptul ca inainte ma tinea 5 zile si acum deodata ma tine 12 ore. Cand se duce bateria cred ca incepe in timp sa scada timpul de utilizare al tel. sa zicem de la 5 zile sa la 4 dupa aceea la 2 zile si tot asa intr-un interval de timp, dar la mine prea deodata diferenta mare.
mnzwu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mar 2012, 15:41

Mesaj de mnzwu »

bun bun...si eu am o problema cu bateria, la mine rar si zic rar tine 1 zi jumate,
dar vin cu o intrebare, unde as putea gasi eu o baterie originala pentru bold 9780....am inteles ca nu prea poti pune fake-uri de baterii in blackberry-uri?

@moroxp...tre sa te obisnuiesti cu ideea...si sa incepi sa iti cauti baterie!!!
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

dar vin cu o intrebare, unde as putea gasi eu o baterie originala pentru bold 9780....am inteles ca nu prea poti pune fake-uri de baterii in blackberry-uri?
Uite aici cateva magazine online si nu numai: http://bit.ly/Zpx9HE
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Sau AICI.......
:)
mnzwu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 32
Membru din: 30 Mar 2012, 15:41

Mesaj de mnzwu »

zici ca is ok bateriile, am un prieten (depanator de telefoane) si zicea ca a incercat baterie fake...si nu a mers!
moroxp
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 17
Membru din: 19 Aug 2011, 15:37

Mesaj de moroxp »

@mnzwu "tre sa te obisnuiesti cu ideea...si sa incepi sa iti cauti baterie!!! "

gsmnet este unul dintre site-urile recomandate de @Dixon si este la o distanta de numai 10 minute iar 42 lei pt. o baterie noua nu e o suma mare dar sunt sigur ca nu bateria este problema spun asta pt. ca am observat ca se misca greu, sta uneori si incarca aiurea doar cand navighez prin meniul telefonului sau are lag in momentul cand vreau sa il blochez-deblochez, mi-a facut de 3 ori si o faza ciudata in sensul ca l-am deblocat si nu avea semnal iar pe ecran scria instaling sim (isi revine dupa 3 secunde) ceva se intampla cu telefonul si nu pot sa imi dau seama ce anume.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold 2 - Seria 9700”