Filmari cu pasaportul

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Passport
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Filmari cu pasaportul

Mesaj de BBUser »

Domnilor, am o intrebare :
Cum filmati cu pasapoartele?
Azi am filmat niste coborari cu schiurile si la redare am observat ca se blocheaza. Pe pc reda intai vocea pentru tot filmul si imaginea este in reluare difuzata (slow motion).
Setarea by default este 1080 la 60fps, sa o schimb la 1080 simplu? Sau mai jos, la 720? Cred ca alea 60fps sunt buba la filmarea in miscare rapida. Desi pe vara a filmat bine plimbarea cu bicicleta si viteza de deplasare era cam la fel, poate putin mai mica.
Deci? Sugestii?
Vechiul 9320 a filmat foarte ok, de asta m-a surprins pasaportul si am dedus ca problema e calitatea prea ridicata a filmarii!
Asadar....?!?

Sent from my Passport using Tapatalk
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Filmari cu pasaportul

Mesaj de BBUser »

Update, pe TV se vede ok, doar vreo 2-3 sacadari, filmul rulat direct de pe telefon prin cablu usb! Sunt din ce in ce mai in dilema :)

Sent from my Passport using Tapatalk
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: Filmari cu pasaportul

Mesaj de DANG3R »

BBUser scrie:Domnilor, am o intrebare :
Cum filmati cu pasapoartele?
Azi am filmat niste coborari cu schiurile si la redare am observat ca se blocheaza. Pe pc reda intai vocea pentru tot filmul si imaginea este in reluare difuzata (slow motion).
Setarea by default este 1080 la 60fps, sa o schimb la 1080 simplu? Sau mai jos, la 720? Cred ca alea 60fps sunt buba la filmarea in miscare rapida. Desi pe vara a filmat bine plimbarea cu bicicleta si viteza de deplasare era cam la fel, poate putin mai mica.
Deci? Sugestii?
Vechiul 9320 a filmat foarte ok, de asta m-a surprins pasaportul si am dedus ca problema e calitatea prea ridicata a filmarii!
Asadar....?!?

Sent from my Passport using Tapatalk
Pe PC se intampla chestia asta din cauza ca ai o placa video ceva mai slaba sau chiar procesorul. Asa patesc si eu pe PC cand vreau sa vizionez un video filmat la 60fps.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Filmari cu pasaportul

Mesaj de BBUser »

Deci recomandati sa il las setat asa? Am observat ca si pe el daca dau drumul la filmare tot sacadat merge, cum spuneam pe tv ruleaza ok!

Sent from my Passport using Tapatalk
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: Filmari cu pasaportul

Mesaj de DANG3R »

Eu cu Z10-ele meu filmez in 720 la 60fps si nu intampin nici o sacadare.
Chiar nu stiu de ce pe Passport cu un procesor si placa video mai performante sacadeaza in timpul redarii.
Ca sa nu mai ai probleme cu sacadarea pune filmarea in 30fps.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Filmari cu pasaportul

Mesaj de cri.cri »

Totul depinde de ce vrei să faci cu filmul. Dacă te uiți la el pe un ecran mai mic de 32 inch este suficient dacă filmezi la 720p. Dacă ecranul este mai mare filmează la 1080p fără 60fps pentru a fi sigur.
Și eu am observat că filmele făcute cu Passport la 1080p și 60fps se văd cu întreruperi pe Z10 , în schimb la televizor nu am probleme.
Baxi01
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 9
Membru din: 09 Mai 2017, 15:04
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3.2.2876
Retea GSM: Vodafone
Contact:

Re: Filmari cu pasaportul

Mesaj de Baxi01 »

Eu am un blackberry passport sw q 100,si filmez 1080p la 60 cps(fps),fara nici macar o intrerupere..
BlackBerrY PassPort <3
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Passport”