led rosu clipeste 4 ori/nu se mai deschide

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Classic (Q20)
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
dragoslc
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iul 2016, 11:13
Model BlackBerry: Classic
OS: OS 10
Retea GSM: Orange

led rosu clipeste 4 ori/nu se mai deschide

Mesaj de dragoslc »

Salutare tuturor,

Am achizitionat acum o saptamana de la Orange BB Classic,totul a mers perfect pana ieri.Sunt utilizitor BB de vreo 6 ani.
Ieri cand am vrut sa intru pe WahtsApp,ecranul a inghetat pur si simplu.Am vrut sa-i dau restart si ce sa vezi: telefonul a ramas pe ecran negru iar ledul rosu clipeste de 4 ori.
Am incercat apoi actualizare software prin BB link,initial a mers, pana a inghetat ecranul din nou la setarea limbii.
Am incercat din nou prin BB link, atat prin butonul "reincarcare" cat si "preferinte"_->"reincarccare sofware disozitiv", mi-a lasat impresia ca merge, iar la sfarsit am primit eroarea "[A:0x00000049]".
Dupa ce am mai studiat un pic problema,am incercat sa-i incarc softul prin autoloader "SQC100-1.Classic.BB10_3_3.10.3.3.498" luat de pe "http://developer.blackberry.com/blackbe ... aders.html"
Problema este nerezolvata iar acum dupa folosirea acestui autoloader secventa de clipire a ledului rosu este urmatoarea: 3 clipiri-pauza-1clipire-pauza-2 clipiri s.a.m.d.

Orice sugestie sau idee de rezolvare a problemei este binevenita,multumesc.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: led rosu clipeste 4 ori/nu se mai deschide

Mesaj de BBUser »

Mergi cu el in garantie, oricum ai facut mai mult decat puteai face.

Sent from my Passport using Tapatalk
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: led rosu clipeste 4 ori/nu se mai deschide

Mesaj de cri.cri »

Problema s-ar fi putut regla prin instalarea cu ajutorul unui autoloader cu 10.3.2. Din păcate ai instalat un autoloader beta care este doar pentru programatori iar în plus este o versiune 10.3.3. care nu permite un downgrade la o versiune anterioară. Eu în locul tău l-aș da înapoi care ar fi cea mai simpla soluție (sau dacă ai nervii tari și alegi soluția masochistă așteaptă până în august când iese versiunea oficială 10.3.3 și vei putea reîncerca cu Link sau cu Sachesi).
dragoslc
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iul 2016, 11:13
Model BlackBerry: Classic
OS: OS 10
Retea GSM: Orange

Re: led rosu clipeste 4 ori/nu se mai deschide

Mesaj de dragoslc »

Astazi mi-a venit decizia de inlocuire a aparatului dupa ce l-am bagat in service.Cand i-am ntrebat ce are, mi s-a raspuns ca nu l-au deschis pentru ca nu au voie,ca cei de la blackberry au nush ce sigilii.
Am vb in general cu oameni de specialitate si mi-au sugerat sa trec la altceva.
Multumesc pentru raspunsurile si sugestiile date.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: led rosu clipeste 4 ori/nu se mai deschide

Mesaj de cri.cri »

Bine ai făcut să îl trimiți înapoi, este cea mai bună soluție. Referitor la discuțiile cu '' oameni de specialitate'' mă abțin de la orice comentariu...
Scrie răspuns

Înapoi la “Blackberry Classic (Q20)”